Křesťan a umělá inteligence

Umělá inteligence (AI) se stává stále více nedílnou součástí moderního světa, ovlivňuje mnohé oblasti lidského života a vyvolává zásadní otázky, včetně těch etických a duchovních. V kontextu křesťanství se diskuse o AI zaměřuje nejen na její praktické využití, ale také na hlubší teologické a morální důsledky, které přináší. Jak se má křesťanská víra postavit k technologii, která nejenže napodobuje lidské myšlení, ale možná i překonává některé jeho schopnosti?

Takto nějak bych klidně mohl začít článek o umělé inteligenci. Jenomže tento úvodní odstavec jsem nenapsal já, ale nástroj ChatGPT, který byl v listopadu 2022 spuštěn nadnárodní neziskovou společností OpenAI. Širokou veřejnost od té doby nepřestává udivovat, jak dobré výsledky je schopen tento nástroj vytvářet. Ukazuje tak názorně rychlý nástup technologie, jejíž teoretické základy jsou sice známé již desítky let, ale teprve v posledních zhruba patnácti letech umožnil růst výpočetního výkonu počítačů její všeobecné rozšíření.

AI dnes překládá odborné texty ve slušné kvalitě, generuje fotografie podle zadaného popisu nebo je schopna vytvořit píseň nazpívanou nezaměnitelným hlasem Karla Gotta.

Jak vůbec tato zajímavá technologie funguje? Jedná se o specifickou aplikaci z oblasti neuronových sítí, což jsou programy v počítači, které softwarově napodobují fungování miliard propojení v mozkových buňkách. Vytváří tak v počítači určité „cesty“ či „stromy“ možností, které jsou vzájemně propojeny. Dříve museli experti nastavovat stovky takových propojení ručně, což omezovalo možnosti použití této technologie na experimentální systémy vytvořené na míru pro jednu určitou oblast, jako byly například asistenční systémy technické podpory, které se nedočkaly žádného většího rozšíření. S růstem výpočetního výkonu dokázala firma IBM už v roce 1997 „nakrmit“ počítač strukturovaným průběhem obrovského množství šachových partií, a ten pak k obrovskému údivu šachových fanoušků celého světa porazil ruského mistra Kasparova. V posledních letech se využívá extrémní výkon speciálních počítačů distribuovaných do více datových center a osazených stovkami nebo i tisícovkami grafických karet, které umožňují, aby se programy umělé inteligence „učily“ z velké části samy zpracováním milionů dokumentů nebo obrázků dostupných na internetu. Tento proces nazývaný Deep Learning (hluboké učení) umožňuje jít při vytváření modelů do velké „hloubky“, tedy řetězit vztahy mezi slovy nebo body obrázku do dlouhých „cest“. Takový systém pak „zná“ nejčastější vazby mezi slovy, které se „naučil“ zpracováním obrovských množství internetových dokumentů a je schopen generovat text, který odpovídá tomu, co jsou „nejpravděpodobnější“ vazby slov na zadanou otázku. V případě jazykového modelu ChatGPT-3, který je zdarma dostupný, se jedná o 175 miliard vazeb, které získal analýzou milionů webových dokumentů.

Aplikace umělé inteligence zcela jistě změní podobu našeho světa a naší práce. Je jisté, že v řadě odborných činností, považovaných dříve za výsadní pole lidských expertů se jim tyto systémy vyrovnají a v budoucnu je i překonají. Například již dnes je jisté, že odborné texty bude AI překládat lépe, přesněji a také mnohem rychleji a levněji než živý překladatel. Každý se může snadno přesvědčit, že po zadání daného tématu AI již dnes generuje text kázání, které dává smysl a podobá se tomu, jako kdybyste prošli stovky internetových kázání na dané téma a sestavili z nich svůj vlastní kompilát. Vysoké i střední školy postupně opustí dnešní formu psaní diplomových nebo seminárních prací a budou u svých studentů muset ověřovat vyjadřovací schopnosti a pochopení problému jinou formou. V médiích přestane být zvukový nebo video záznam něčího projevu či jednání skutečným dokladem reality, což povede k tlaku na jiné formy ujištění o autenticitě, a rovněž samotné psaní běžných novinářských článků bude zvládat AI lépe a levněji. Velká debata se vede o dalších oblastech nasazení AI, a i když je dnes těžké odhadovat vývoj tak rychle rostoucí technologie, je zřejmé, že se nacházíme na počátku významné technologické revoluce, a do budoucna je vysoce pravděpodobné, že AI může v budoucnu provádět řízení veškerých vozidel bezpečněji než živí řidiči nebo lékařskou diagnostiku dělat přesněji a s lepšími výsledky. To samozřejmě může vést k postupnému omezení nebo změně některých profesí, masivnímu růstu poptávky po pracovnících schopných takové systémy budovat a konfigurovat, a tím pádem ke značným proměnám na trhu práce.

Již dnes je jisté, že odborné texty bude AI překládat lépe, přesněji a také mnohem rychleji a levněji než živý překladatel.

Máme se jako křesťané bát této nové technologie, která dělá dojem, že nás lidi postupně odstaví na druhou kolej? Domnívám se, že stejně jako u všech technologických revolucí se musíme naučit žít s jejími přínosy a dávat pozor na její negativa. 

Proč by dnes studenti měli ze stohů starších diplomových prací na stejné téma a doporučené literatury vlastními slovy stále znovu opisovat již tisíckrát řečené a dokázané skutečnosti, když každý univerzitní učitel dobře ví, že prací, které skutečně přinášejí alespoň něco málo zásadně nového, je naprosté minimum? Co vůbec takové nekonečné opisování již mnohokrát vyřčeného vypovídá o studentově pochopení daného oboru? AI může vědcům ohromně pomoci při výzkumu tím, že pro ně během okamžiku projde veškeré dostupné odborné texty na dané téma nebo odhalí vzor či závislost v obsáhlých experimentálních datech, ale sama o sobě za ně žádný nový lék neobjeví, ani neprokáže jeho účinnost. (Ponechme stranou debatu o tom, zda je AI v budoucnu teoreticky schopná dosáhnout zcela nových objevů ve specifických oblastech.) Proč by měl novinář trávit čas formulováním banálního článku, který jen popisuje, co a kde se komu stalo, když by ho mohl věnovat hlubší analytické nebo investigativní práci, kterou žádná AI nikdy vytvořit nedokáže, protože dosud neznámé zdroje informací musí teprve někdo objevit, vyslechnout a zanalyzovat? AI je schopná věrohodně vygenerovat novou píseň znějící jako styl kapely ABBA tím, že z mnoha desítek jejich existujících písní vygeneruje zvuky, které co nejpravděpodobněji odpovídají kompilaci jejich hudební historie. Ale žádný úplně nový hit této hudební legendy už nám AI nesloží. Kazateli může AI z tisíců internetových kázání vygenerovat použitelný návrh kázání, které je shrnutím myšlenek mnoha jiných autorů, ale kdo by chtěl poslouchat kázání, která jsou jen kompilovaným shrnutím toho, co už tisíckrát řekli jiní? 

Umělá inteligence už teď mění naši dobu a její použití podtrhuje to, co vlastně víme od nepaměti: Pokud hudebník jen poskládá ze slavných písní daného žánru generickou složeninu, která jen kombinuje to, co složili a nahráli jiní, AI ho v tom brzy překoná. Pokud kazatel nenaslouchá osobnímu vedení Duchem svatým, aby přinášel čerstvé, živé Slovo pro dané místo a daný okamžik, bude jen dokola opakovat slova, která už dávno řekli jiní. A to místo něj klidně udělá umělá inteligence.

Štěpán Hlavsa, pastor sboru AC Ústí nad Labem

Jaké volně dostupné systémy můžete vyzkoušet?

ChatGPT.com – nejznámější jazykový systém pro univerzální použití. Zvládá generovat vše od kódu v programovacích jazycích po básně, odborné texty nebo kázání.

DeepL.com – vyspělý překladatelský systém s mnoha jazyky.

LINDAT.mff.cuni.cz – překladatelský systém vytvořený Karlovou univerzitou, který díky větší orientaci na češtinu někdy poskytuje lepší výsledky překladu.

Také by vás mohlo zajímat

Mluvíme o tom

Summit 2025

Jak jsme na tom?